Ramazan Çağlayan Dosyaları

—-Alıntı—-

TÜRK İDARE HUKUKU SİTESİ

( www.idare.gen.tr )

 

Kemal Gözler,
Ramazan Çağlayan’ın İdarî Yargılama Hukuku İsimli Kitabı Hakkında Eleştiriler,
Bursa, Yazarın Kendi Yayını, 2013 (XVI+712 s.)

(Daha Büyük Ön Kapak)

(Arka Kapak)

 

 

ARKA KAPAK YAZISI

Elinizde tuttuğunuz bu kitap, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Çağlayan’ın İdarî Yargılama Hukuku (Ankara, Seçkin, 2011, 696 s.) isimli kitabında, benim İdare Hukuku (Bursa, Ekin, 2003, 2 Cilt, 2800 s.) isimli kitabımdan yapılmış usûlsüz alıntılar bulunduğu göstermek amacıyla yazılmış bir eleştiri kitabıdır.

Ramazan Çağlayan, burada eleştirdiğim İdarî Yargılama Hukuku isimli kitabının Şubat 2012’de ikinci baskısını yaptı ve yetersiz de olsa bazı atıf eksikliklerini tamamlamaya çalıştı. Ne var ki, Ramazan Çağlayan kitabının ikinci baskısını yaptıktan 11 ay sonra, Ocak 2013’te kitabının üçüncü baskısını yayınladı ve kitabının ikinci baskısında bana yaptığı 550 küsur atıfı, üçüncü baskıdan bir çırpıda çıkardı ve kitabın bibliyografyasından adımı da sildi.

Bu eleştiri kitabını yazmak, benim Kasım 2011’den Mayıs 2013’e kadar, tam bir buçuk yılımı aldı. Ramazan Çağlayan’ın bu kitabı yüzünden sadece benim İdare Hukuku isimli kitabım usûlsüz alıntılara kurban gitmedi; bir buçuk yılım da heba oldu.

Belki bu eleştiri kitabını yazmak yerine usûlsüz alıntıları görmezden gelmem, kendi işime bakmam, yarıda kalmış kitaplarımı tamamlamam en iyisi olacaktı. Bir buçuk yılım kaybolmayacak, sinirlerim gerilmeyecek ve dahası yeni kitaplarım olacaktı. Ama ben bunu yapamadım. Göz göre göre susmayı içime sindiremedim.

Belki bu kitap, bana ve Ramazan Çağlayan’a vereceği zararın yanında, bir hayra da vesile olur. Türk hukuk literatüründe herkesçe bilinen, ama açıkça dile getirilmeyen usûlsüz alıntı sorununun tartışılmasına neden olur. Böylece bu kitap, bir kişisel hesaplaşma kitabı olmaktan çıkıp, belki hukukta bilimsel araş-tırma ve yayın etiği konusunda bir örnek olay incelemesi kitabı hâline gelir.  K.G.

 

Kitabın “Giriş” kısmını HTML formatında okumak için burasını tıklayınız.

 

Kitabın “İç kapaklar”, “İçindekiler”, “Giriş”, Bölüm 1, Bölüm 3, Bölüm 4 , Bölüm 6’yı PDF formatında okumak için için burasını tıklayınız.
KİTABIN TAMAMINI PDF FORMATINDA OKUMAK İÇİN BURASINI TIKLAYINIZ

 

—Alıntı—-

 

TÜRK İDARE HUKUKU SİTESİ

( www.idare.gen.tr )

 

Kemal Gözler,
Ramazan Çağlayan’ın İdare Hukuku ve İdarî Yargılama Hukuku İsimli Kitabı Hakkında Eleştiriler,
Bursa, Yazarın Kendi Yayını, 2013 ( XVI+184 s.)

(Daha Büyük Ön Kapak)

(Arka Kapak)

 

ARKA KAPAK YAZISI

Elinizde tuttuğunuz bu kitap, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Çağlayan’ın İdare Hukuku ve İdarî Yargılama Hukuku (Ankara, Dinamik Akademi, 3. Baskı, 2011, 498 s.) isimli kitabı hakkında yazılmış bir eleştiri kitabıdır.

Kanımca, Ramazan Çağlayan’ın adı geçen kitabında benim İdare Hukuku Dersleri isimli kitabımdan kaynağı belirtilmeden yapılmış alıntılar vardır. Alıntıların benim kitabımdan yapılmış olduğunu gösterebilmek için, önce Ramazan Çağlayan’ın kitabından örnek paragraflar kutu içinde verilmiş, sonra da bu kutunun altında bunların benim kitabımdan alındığı paragraflar kutu içinde verilmiştir. Böylece okuyucu, önce Ramazan Çağlayan’ın paragraflarını, sonra bu paragrafların kaynağı olan benim paragraflarımı okuyarak ve bunları karşılaştırarak, Ramazan Çağlayan’ın paragraflarının benim paragraflarımdan alınmış olup olmadığını kendisi takdir edecektir.

Kaynağı gösterilmeden yapılan alıntılara toplam 85 adet örnek verilmiştir. Ramazan Çağlayan’ın kitabındaki örnek olarak gösterdiğim paragrafları, yeniden yazmak yerine, adı geçen kitaptan bunları scan edip bu kitaba koydum. Yani bu kitapta Ramazan Çağlayan’ın cümleleri olarak verilen cümleler aynen Ramazan Çağlayan’ın kitabında bulunmaktadır.

Kanımca Ramazan Çağlayan’ın Eylül 2011’de Seçkin Yayınevinden çı-kan İdarî Yargılama Hukuku başlıklı kitabında da benim İdare Hukuku (Bursa, Ekin, 2003, 2 cilt) isimli kitabımdan yapılmış pek çok usûlsüz alıntı vardır. Ramazan Çağlayan’ın İdarî Yargılama Hukuku isimli kitabı hakkında da bir eleştiri kitabı hazırladım. Bu kitapta Ramazan Çağlayan’ın benim kitabımdan yaptığı usûlsüz alıntılara 276 adet örnek verilmektedir. “Ramazan Çağlayan’ın İdarî Yargılama Hukuku İsimli Kitabı Hakkında Eleştiriler” başlıklı 500 küsur sayfalık kitabım bir iki ay içinde yayınlanacaktır.

Nihayet belirtmek isterim ki, yakında çıkacak bu kitabımızda, ayrıca Ramazan Çağlayan’ın Tarihsel, Teorik ve Pratik Yönleriyle İdarenin Kusursuz Sorumluluğu (Ankara, Asil, 2007) isimli kitabında bulunan usûlsüz alıntılara da 80 küsur örnek verilecektir. K.G.

 

Kitabın önsözünü okumak için burasını tıklayabilirsiniz.

Kitabın tam idare gen.tr’den PDF formatında okumak için burasını tıklayınız

Google Books‘tan kitabın tam metnine PDF formatında ulaşmak için burasını tıklayınız.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s