Yard. Doç. Dr. Sabahattin Nal’ın İntihal Raporu

En yeni keşfedilen örneklerden biri sie yardımcı doçent doktor Sabahattin Nal. Sabahattin Nal, Mustafa Kemal Üniversitesinde çalışmakta ( http://www.mku.edu.tr/me.php?mid=sabahattinnal ). Çalışmaları insan hakları alanında yoğunlaşmış gibi görünüyor. Nitekim intihal yaptığı eseri de bir insan hakları çalışması. Aşağıda Nal’ın intihal yaptığı eserin orijinali ile Nal’ın eserinin orijinalini ve bunların karşılaştırma tablosunu veriyoruz.

2

 

 

 

Nal’ın “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Çerçevesinde İşkence ve İnsanlık Dışı Muamele veya Küçültücü Muamele veya Ceza”, Milletlerarası Hukuk ve Milletlerarası Özel Hukuk Bülteni, Yıl:19-20, Sayı:1-2, 1999-2000, ss.529-554” başlıklı makalesi ( http://www.journals.istanbul.edu.tr/iumhmohb/article/view/1019003184 ) uluslararası hukuk ve insan hakları hukukunun önemli kalemlerinden Antonio Cassese’nin “Prohibition of Torture”,  The European System for the Protection of Human Rights, edited by Mcdonald, Matscher, Petzold, Martinus Nijdorff Publishers, Dordrecht, 1993, ss.225-261 başlıklı makalesinden (Orjinal Metin için Prohibition of Torture ) herhangi bir atıf verilmeden çevrilmiştir.

 

1

Sabahattin Nal’ın cüreti o kadar şaşırtıcıdır ki, Cassese’nin yaptığı benzetmeleri bile hiç çekinmeden ve herhangi bir kaygı duymadan aynen almış. İki makale arasında göze çarpan tek farklılık olarak, Cassese’nin çalışmasında son bölümlerin Sabahattin Nal’ın eserinde bulunmadığı söylenebilir.

 

Sabahattin Nal İntihal Raporu 1

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s